Back to the websites

Example site for an entirely fictional business — not a real company.

Browse

Sorted by pickup day. Not by fee.

How this list is ordered is written underneath it — including the answer to whether a farm can buy its way to the top.

How this list is ordered

By default the list runs by the next pickup day, then by distance to the pickup point you chose above. Where day and point are the same, the older listing goes first.

No farm can buy a position. We sell no advertising slots inside the list, and the fee is identical for every business. If we ever found a reason for paid placement, it would be labeled „advert" and this paragraph would be rewritten.

You can reorder it yourself: by price, by unit price, by rating. Sorting by rating does not hide farms with fewer than five reviews — but it does not float them to the top on three stars out of two votes either.

Listings from private sellers appear in the same list as those from businesses. You tell them apart by the label, not by their position.

Every listing, week 32

Cart0

Total—

  • Mixed potatoes, 2 kg

    $6.40

    Hartley Farm, Foxbridge. $3.20 per kg.

    Business

  • Onions, 1 kg

    $2.60

    Hartley Farm, Foxbridge. $2.60 per kg.

    Business

  • Blossom honey, 500 g

    $7.50

    Fenwick Apiary, private sale. No returns, no warranty. Twelve jars from the spring flow, then it is gone.

    Private sale

  • Fresh goat's cheese, 180 g

    $4.20

    Ashcombe Goat Farm. $23.33 per kg. No returns: perishable.

    Business

  • Farmhouse loaf, 1.5 kg

    $6.80

    Priorsfield Bakery. Priorsfield pickup only — that point is shut until 14 August, so ordering is blocked.

    Business

  • Minced beef, 500 g, frozen

    $7.90

    Sanders Farm. $15.80 per kg. Pickup only.

    Business

  • Cloudy apple juice, 5 l

    $11.50

    Whitcombe Orchard. $2.30 per liter. $8 deposit on the box, returnable at any point.

    Business

  • Pickled gherkins, 720 ml

    $5.40

    M. Doyle, private sale. Homemade, no returns, no warranty. Four jars left.

    Private sale

  • Hokkaido squash, each

    $3.90

    Whitcombe Orchard. Between 1.2 and 1.8 kg, sold by the piece.

    Business

Your cart

Nothing chosen yet. Put something in — the total keeps up.

Sample range from Foxbridge Farm Market. The cart lives in this browser window only — reload the page and it is empty again.

Final prices set by the farms, sales tax included, unit price on the listing. Pickup is free, delivery into town is $3.90 per order. „Business" or „private sale" tells you who your contract is with and whether returns and warranty apply.

The cart is empty.

Pickup points and delivery days

Foxbridge, Hartley farm shop
Thu 3 – 7 pm
Ashcombe, general store
Fri 2 – 6 pm
Priorsfield, town hall
shut until 14 Aug
Elmscott, cool box at the feed store
Fri 4 – 7 pm
Delivery into town
Fri from 1 pm

Priorsfield is closed until 14 August while the town hall is being refurbished. Listings that can only be collected there cannot be ordered in the meantime. Anyone who has already paid can switch to Ashcombe or get the money back without being asked why.

Sample hours

Whether the doors are open right now is something this demo deliberately does not claim — only the finished website can, with the real hours of Foxbridge Farm Market.

Still unsure how the money moves?

Who gets what and when, what happens in a dispute and which deadlines apply — one page, not four paragraphs of small print.

Foxbridge Farm Market

Fourteen farms and two beekeepers sell here themselves. We run the marketplace, four pickup points and the delivery round — the sale itself is between you and the farm.

© 2026 Foxbridge Farm Market · foxbridge-farm-market.com

Demo site — the marketplace, the farms, the listings and the prices are invented