Back to the websites

Example site for an entirely fictional business — not a real company.

Seller page

Hartley Farm, Foxbridge

Potatoes, onions, eggs. Selling through this marketplace since 2021 — and your counterparty if you order here.

On the marketplace
since 2021
Completed orders
412
From 96 verified reviews
4.6
Pickup in Foxbridge
Thu

What the seller has declared

Hartley Farm sells as a business. That is what the farm declared when it joined, and we asked to see its state business registration and its EIN. You are therefore buying from a business: it stands behind what it sells, and its return policy is printed on the listing.

Your counterparty is Hartley Farm Partnership, 8 Mill Lane, Foxbridge. The farm's name, address and email are on every confirmation. Complaints go to the farm; we forward them if you write to us, but we do not rule on them.

Perishable goods cannot be returned — here that means the eggs. For potatoes and onions the return stands. The farm's return policy comes with every confirmation, and the cart shows it once more before you tap „buy".

The 8 % fee on every order goes on the farm's bill, not yours. It changes nothing about the price the farm asks; the farm sets that itself.

Listings from Hartley Farm

Cart0

Total—

  • Mixed potatoes, 2 kg

    $6.40

    $3.20 per kg. The varieties change weekly.

    Business

  • Waxy potatoes, 5 kg

    $12.50

    $2.50 per kg.

    Business

  • Onions, 1 kg

    $2.60

    $2.60 per kg.

    Business

  • Free-range eggs, box of 10

    $4.80

    $0.48 each. No returns: perishable.

    Business

  • Eggs, tray of 30

    $13.20

    $0.44 each. Order by Tuesday only.

    Business

  • Potatoes, 25 kg sack

    $39.00

    $1.56 per kg. Collection at the farm, not at the pickup points.

    Business

Your cart

Nothing chosen yet. Put something in — the total keeps up.

Sample range from Foxbridge Farm Market. The cart lives in this browser window only — reload the page and it is empty again.

Final prices including sales tax, unit price on the listing, pickup on Thursdays in Foxbridge. The seller is Hartley Farm Partnership.

The cart is empty.

Reviews

Ordered twice, at the cool box on time twice. The potatoes came with soil on them, the way they should.
Katie Sillars · Order of 12 July · verified
One box of eggs was cracked. The farm answered the same day and replaced it without me having to involve the marketplace.
Toby Fenn · Order of 28 June · verified
The tray of thirty has to be ordered by Tuesday and I missed that twice. It does say so on the listing; I had skipped past it.
Miriam Cole · Order of 5 July · verified

Reviews come from buyers only

Only someone who ordered and paid at this farm can leave one. We check the link to the order, not the fairness of the wording — and we delete no bad ones.

Foxbridge Farm Market

Fourteen farms and two beekeepers sell here themselves. We run the marketplace, four pickup points and the delivery round — the sale itself is between you and the farm.

© 2026 Foxbridge Farm Market · foxbridge-farm-market.com

Demo site — the marketplace, the farms, the listings and the prices are invented